Üst bar özel içeriği

Ceviz Bahçesi Kurulumu için Gereken Çalışmalar

Ceviz Bahçesi Kurulumu uzman ekibimiz ile biz sizin yerinize kurup anahtar teslimi yapmaktayız.

Bahçe kurulumu için gereken bütün ön analizler bütün yönleri ile belirlenip çıkarılan sonuçlara göre bahçe kurulum işlemi yapılmaktadır. Ceviz bahçesi kurma işleminde aşılı fidanların hazırlanmış olan çukurlara dikilmesi şeklinde bir kurulum gerçekleşmektedir. Bu yöntem çeşitli safhalardan oluşmuştur. Bu safhalardan ilki toprağın hazırlığı ve gübrelenme işlemleridir. Öncelikle bahçenin kurulumunun gerçekleşeceği alanda zamanla, çeşitli nedenlerle birikmiş olan sert tabaka ortadan kaldırılmalıdır. 

Dikim işleminden bir mevsim öncesinde toprak işlenir. Daha sonrasında çukurların açılması işlemine geçmeden birkaç ay öncesinde toprağa gübre verilmesi çok yararlı olur. 

Bunun sebebi de ceviz ağacı yetiştirmeye uygun olan toprakların genel olarak kumlu bir yapıda olmasıdır. Ahır gübresi kumlu bir yapıya sahip olan topraklarda, toprak parçacıklarının birbirine bağlanmasını sağlar. Bu da ceviz yetiştirilmesi için daha uygun bir toprak oluşumu anlamına gelir. Ahır gübresi bulunmaz ise de yeşil gübre kullanılabilir.

Ceviz Bahçesi Kurulumu

Çukurların açılmasından önce ceviz ağaçlarının aralık ve mesafelerinin belirlenmesi gerekir. Aralık ve mesafeye karar verildikten sonra, hazırlanan arazi üzerinde çukur yüzeyleri işaretlenir. Bu çukur yüzeyleri belirlenirken bitişikteki ziraat arazilerinin gölgeleneceği de göz önüne alınmalıdır. Bu etmenler dikkate alındıktan sonra en az 60X60 derinliğe ve genişliğe sahip olan çukurlar açılmaya başlar. Üst toprak daima sol tarafa, alt toprak ise sağ tarafa yayılmalıdır. Üst ve alt toprağın bilinmesi dikim işleminde önemlidir. Bu yüzden de bu yöntem kullanılır. Traktörlerin arka kısmında yer alan çukur açma burgusu sayesinde de çukurlar açılır. 

Böylece ceviz bahçesi kurma işleminin ilk aşamaları tamamlanmış olur.

Ceviz Bahçesi Kurmak için Dikkat Edilecekler

Fidan dikim işlemine başlamadan önce muhakkak doğru fidan seçimi yapılmalıdır. 

Fidanlar seçilip dikime geçilmeden önce fidanların kök budamaları düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kök budaması yapılmayan fidanları gelişmesi daha uzun zaman alacaktır. Fidanların hazırlığı da bitikten sonra açılan çukurlara fidan dikimine başlanır. Dikim esnasında aşı yerlerinin toprak yüzeyinde kalmasına dikkat edilir. Aşı yeri de rüzgara ters gelecek şekilde çukura yerleştirilir. Artık bundan sonra ceviz bahçesi bakımı başlar. Firmamızı sosyal medya üzerinde de takip etmek için tıklayınız.

Sayfa başına kaydırma butonu.