Üst bar özel içeriği
Chandler Ceviz Fidanı Güven Ve Kalitenin Birleştiği Adres

Chandler Ceviz Fidanı Güven ve Kalitenin Birleştiği Adres

Chandler Ceviz Fidanı son yıllarda dikimi oldukça yaygınlaşan halk arasında çetnır ceviz fidanı şeklinde bilinmektedir. Chandler cevizi verimli olmasının yanı sıra oldukça da faydalı. Küçükten büyüğe herkesin tüketmesi gereken ceviz yatırımcıların da yüzünü güldürmüyor değil. Fakat bu ceviz türünün yetişmesi için bazı fiziki koşullar gerekiyor. Bu koşullardan sayfamızda bahsetmiş olacağız.

Chandler Ceviz Fidanı

Chandler Ceviz Fidanı Nasıl Üretilir?.

Chandler ceviz fidanı cevizlerin tarlaya ekilmesi ile başlar. Oluşan aşısız fidanların aşılama çağına gelmesi beklenir. Aşılama ulaştığında anaçlardan alınan göz aşılar ile yada kalem aşılar ile aşılanarak elde edilirler.

Chandler ceviz fidanı bahçesi kurmak için dikkat etmeniz gerekenler.

 • Bahçe kurmadan önce muhakkak iklim koşullarını araştırınız.
 • Ceviz bahçesi kurmak istediğiniz bölgenin toprak yapısını araştırın.
 • Bahçe kurmak istediğiniz bölgenin su durumunu araştırın.
 • Bahçe kurmak istediğiniz bölgenin rakımını araştırın.
 • Bahçe kuracağınız tarlanın toprak analizini önceden yaptırın.
 • Bahçenizi kuracağınız tarlanın elektrik durumunu araştırınız.
 • Bu koşullar bahçenizi gelişimini doğrudan etkileyen cebinizden çıkacak paraya doğrudan etki edecek durumlardır.

Chandler Ceviz Fidanı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Chandler Ceviz fidanı ismine doğru üretim yapan üreticiden alınız.
 • İsmine doğru üretim yaptığını gösteren belgeleri isteyiniz.
 • Üretim yaptığı bahçeyi bizzat yerinde görünüz.
 • Alacağınız fidanları bizzat kendiniz gidip görünüz.
 • Kökleri zarar görmemiş fidanları tercih ediniz.
 • Açık köklü fidan tercih sebebiniz olsun.

Chandler Ceviz Fidanı Bahçesi Kurulumu

Chandler ceviz fidanı bahçesi kurarken arazinin durumuna göre dikim ölçüleri değişebilir. Dikim aralıkları genellikle 5×7 yada 4×8 şeklinde uygulanmaktadır. Düzgün bir ceviz bahçesi kurulumu için aralık ölçülerine dikkat etmek gerekir. Bu ölçüler dikkate alınarak dikilen bahçeler en çok tercih edilen dikim sistemidir. Fidanları dikeceğiniz çukurların uygun şekilde açılmasına dikkat ediniz. Çukurlar 60cm genişlik 60cm derinlik şeklinde açılmalıdır. Cevizleri dikmeden önce muhakkak kök budamasını yapınız. Cevizleri aşı yerleri rüzgara ters gelecek şekilde çukurlara yerleştiriniz. Ceviz bahçenizi kurarken doğru tozlayıcı kullanmanız çok önemlidir. Chandler ceviz fidanı tozlayıcısı franquatte ceviz fidanıdır.

Chandler Ceviz Fidanı Bahçesi Bakımı

Chandler ceviz bahçesi bakımı oldukça önemlidir. Bakımını zamanında ve düzgün yapmazsanız kurmuş olduğunuz bahçeden beklenen sonucu alamazsınız. Ceviz bahçesi ay ay düzenli olarak yapılır. Bir takvim olarak takibi yapılır.

Chandler Ceviz Fidanı Bahçesi Bakım Takvimi

Ocak Ayı Bakım İşlemi

Ocak ayı içinde kış ayının vereceği zararlar düşünülerek ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Bunun için bordo bulamacı uygulaması göz taşı uygulaması yapılmaktadır. Tabi ki bordo bulamacı uygulaması önem arz ediyor. Bu işlem fidanlarımızda herhangi bir hastalık var ise onları yok etmek için yapılır. Bahar itibari ile de hastalığa yakalanmaması için de önlem olarak düşünülebilir. Tabi işlemi yağmurlu zamanda yapmamanız ilacın etkisini kaybetmemesi açısından önemlidir

Yine bu ay içinde mümkünse bahçemize organik gübre uygulaması yapılabilir. Bunun için yanmış hayvan gübresi kullanılması uygundur. Ağaçlarımız kontrol edilir. Herhangi bir yaralanma olan ağaçların yaralı yerleri aşı macunu ile kapatılır.

Şubat Ayı Bakım İşlemi

Bu ay içinde toprak işleme işlemlerimize başlayabiliriz. Eksik fidanımız var ise eksik olan yerlere fidan dikimi yapabiliriz.

Mart Ayı Bakım İşlemi

Mart ayı içinde budama işlemlerini yapmaktayız. Mümkün olduğunca bu ay içinde budama işlemini tamamlayalım.

Aşılama yapmamız gereken fidanlarımızı bu ay içinde aşılama yapabiliriz. Yine Mart ayı sonuna kadar fidan dikim işlemimizi de yapabiliriz. Bu ay içinde yeni dikilen fidanların tepe vurması yapılır. Bu seviye yaklaşık 40 cm dir. Tepe vurması yaptığınız fidanları su tut ile kapatın.

Nisan Ayı Bakım İşlemi

Toprak işleme işlemleri tamamlanır. Toprak işleme yapılırken fidanlara zarar vermemeye dikkat etmeliyiz. Çok yaklaşırsak ceviz ağaçlarının köklerine zarar verebiliriz. Fidanların budama işlemi yapılır. Budanan bölgelere aşı macunu yada su tut sürülür. Buralardan hastalık kapması engellenir. Meyve dikim zamanına göre budama yapılır. Yetişkin ağaçlarda verim budaması yapılır. Yeni dikilmiş fidanlarda tepe budaması yapılır.

Ceviz fidanlarının en büyük düşmanlarından biri de yabani otlardır. Yabani otlar ile mücadele edilir. İlaçlama yada toprak sürme işlemi uygulanır. İlaç kullanma esnasında fidanlara gelmemesine çok dikkat edilmeli.

Mayıs Ayı Bakım İşlemi

Mayıs ayında yapılacak bakım çalışmaları fidanın gelişimi ve meyve verimi için oldukça önem taşımaktadır. Mayıs ayı içinde azotlu ve potasyomlu gübreleme çalışmaları yapılır. Budama çalışmaları yapılır. Aşının alt kısmında kalan sürgün temizliği yapılır. Yabani ot mücadelesi yapılır.

Haziran Ayı Bakım İşlemi

Yabani ot mücadele çalışması sürdürülür. Azotlu ve potasyomlu gübreleme işlemi bu ayda da devam eder. Bu ay da sulama çalışmaları yapılmaktadır. Ceviz ağaçlarına zarar veren canlılar ile mücadele edilir.

Temmuz Ayı Bakım İşlemi

Bu ayda da ot ile mücadeleye devam edilir. Sulama işlemi yapılmaktadır. Sulama işlemi mevsim ihtiyacına göre yapılmalıdır. Azotlu ve potasyomlu gübreleme çalışmaları devam edecektir. Zararlılar ile mücadelemiz yine devam edecektir. Tüplü fidan dikimini de yapabilirsiniz.

Ağustos Ayı Bakım İşlemi

Bu ayda sulamayı azalmamız gerekir. Bu ay içinde tüplü fidan dikimi yapılabilir. Zararlı haşereler ile mücadele ilaçlaması yapılır. Uzayan sürgünlerimiz rüzgardan zarar görmemesi için çıtalara bağlanır.

Eylül Ayı Bakım İşlemi

Eylül ayı ceviz hasadının yapıldığı aydır. Hasat ayın ortası ile sonu arasında yapılır ancak iklim koşullarına göre değişebilir.

Bu ayda ceviz bahçemizde sulama işlemi yapılmaz. Yalnız mevsim çok kurak geçiyor ise az miktarda sulama yapılabilir. Bu ayda da tüplü fidan dikimi yapılabilir.

Ekim Ayı Bakım İşlemi

Dökülen yaprakların temizliği yapılır. Kuruyan dalların temizliği yapılır. Tüplü Fidan dikimine devam edilir. Eğer dikim yapılacak bahçeniz var ise bu ayda bahçe dikim hazırlığına başlanır.

Kasım Ayı Bakım İşlemi

Ceviz bahçesi kurulumu yapacağımız bahçe bakım çalışmaları devam edecektir. Bu ayda cevizlerin şekil budamaları yapılır. Aynız zamanda kış budaması yapılarak yaralanan yerler aşı macunu ile kapatılır. Kış girmeden önce çapalama işlemi yapılır. Organik hayvan gübre uygulaması yapılır. Fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılır.

Chandler Ceviz Fidanı Meyve Özellikleri

 • İnce kabuklu bir yapısı vardır.
 • Oval ve az pürüzlüdür.
 • İnce kabuklu olduğu için kolay kırılır ve kabuktan kolay ayrılır.
 • Kuru ve taze olarak tüketilebilir.
 • İçi %90-ile %100 şeklindedir.
 • Meyveleri 9-13 gr, meyve içi 6,5 gr, iç oranı %52-55’dir.

Chandler Ceviz Fidanı Ağaç Özellikleri

 • Diğer ceviz fidanlarından 15 gün geç çiçekleme yapar.
 • İlk bahar donlarından etkilenmez
 • Yan meyve yoğunluğu %90 dır.
 • %85 ile %90 arasında tomurcukların da verim vardır.
 • Orta kuvvette bir büyüme hızına sahiptir.
 • Hastalıklara karşı dayanıklı bir yapısı vardır.

Chandler Cevizi Fidanı Dikim Koşulları

 • Rakım 1200 metreye kadar olan bölgelere dikim yapılabilir.
 • Soğuklanma 700 saattir.
 • Tozlayıcı olarak Fraquatte Ceviz Fidanı kulanmanızı öneririz
Bu Yazıda Bir Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

Sayfa başına kaydırma butonu.